RBM center
  • Domov
  • Ponudba
    • osebna vozila
    • oprema
    • ostalo
  • Storitve
    • Financiranje
    • Garancija
    • Prodaja vozil
    • Uvoz in izvoz
    • Odkup vozil
    • Zavarovanje vozil
    • Čiščenje in poliranje
  • Zanimivosti
    • Digitalizacija prodajnih poti
    • Predstavitveni video
  • Kontakt

Kako preizkusiti rabljen avto.

13/8/2020

 
Rabljeni avtomobili – ogled in preizkus pred nakupom
Nakup rabljenega avtomobila naj bo premišljen! Preberite, kaj vse je potrebno preveriti oziroma na kaj morate biti pri rabljenem avtu pozorni, da vam bo dolgo in dobro služil.

Pred ogledom
Ko ste se odločili za nakup določenega avtomobila, ste o njem zagotovo prebrali vse, kar vas je prepričalo, da je tak rabljen avtomobil pravi za vas, vašo družino in vaše potrebe. Ko sta znamka in model izbrana, pa se je seveda treba odpraviti na ogled posameznega avtomobila in se prepričati, da je dobro ohranjen.

Preden se peljete na ogled (kar je lahko tudi precej daleč), se o avtomobilu pozanimajte po telefonu. Prodajalca povprašajte o bistvenih stvareh – ali ima avto potrjeno servisno knjižico in vse ključe, na primer – sicer se vam lahko zgodi, da se boste vozili zaman. Pozanimajte se tudi o vlečni kljuki in ali so z avtom vozili težke tovore, ali je bil avto uporabljan v komercialne namene, ali je bil službeno vozilo itd.
Picture
Na ogled pojdite sami ali s partnerko, otroci vas bodo motili. Ogled naj poteka pri dnevni svetlobi in v lepem vremenu, da boste zlahka opazili »lepotne napake« avtomobila.

Preden se odpravite, si na spletu poglejte zemljevid področja, kjer si boste avtomobil ogledali. Če ga boste preizkusili, je namreč dobro, da ga lahko peljete tako po običajni cesti kot avtocesti (ali prazni neprometni cesti, kjer boste lahko dobro pospešili), blizu pa naj bo tudi večje (po možnosti prazno) parkirišče.
S seboj imejte beležko in svinčnik, da si boste zapisali vprašanja ali tisto, na kar morate pri pregledu opozoriti mehanika; baterijsko svetilko, da boste posvetili pod pokrov ali v podvozje; magnet (za ugotavljanje, ali se pod barvo skriva kit, ne potrebujete ravno profesionalne naprave; magnet naj ne bo močen, sicer lahko prime tudi čez kit); DVD, CD, mp3 predvajalnik ali drug medij, ki ga je možno predvajati v avtomobilu.
Na kraju ogleda
Najprej preglejte prometno dovoljenje, servisno knjižico in morebitne račune s servisov. Preverite, da ima avto navodila za uporabo, originalne ključe in rezervno kolo ter pribor za menjavo kolesa (oziroma pribor za popravilo pnevmatike).

Zunanji ogled
Preverite, da avto lepo stoji oziroma ne visi v nobeno stran. Reže oziroma razmaki med posameznimi deli karoserije morajo biti enakomerni oziroma enaki na levi in desni strani avtomobila.
Preverite, da avto nima udrtin od toče, razpok v laku in na plastičnih delih, da so avtomobilska stekla (tudi luči) cela. Kakšno pa so ogledala?
Razmislite, ali se vam zdi avto barvan. So na katerem delu avtomobila barvna odstopanja? Če so, vprašajte zakaj – je šlo za nezgodo ali korozijo? Ali se pod barvo skriva avtomobilski kit, lahko preverite tudi s pomočjo magneta.
Preverite platišča, pnevmatike in zavorne diske. So vse štiri pnevmatike iste znamke in imajo dovolj profila? So platišča iz litine opraskana? So običajna platišča zarjavela? V kakšnem stanju so zavorni diski?
Lezite pod avto in preverite šasijo. Je ta kje udarjena ali zarjavela? Se zdi zvita?

Notranjost rabljenega avtomobila
Ima avto intenziven vonj? Se zdi prekomerno odišavljen? Ima vonj po vlagi? Vonj po ljubljenčkih?

So sedeži, volan in prestavna ročica prekomerno obrabljeni? So v avtu dlake ljubljenčkov in sledi njihovih krempljev ali celo zob? Je steklo vzvratnega ogledala pikasto?

Najdete sledi vlage v preprogah tal ali v prtljažniku? So pikice od vlage na tkanini ki prekriva notranji strešni del?

Preverite vse »električne naprave«. Centralno odklepanje, tipke za odpiranje vseh štirih stekel, za nastavitev in ogrevanje zunanjih ogledal, strešno okno, avtoradio, gretje, klimatsko napravo, odmrznitev zadnjega stekla … Prepričajte se, da deluje gumb za izključitev zračne blazine na sprednjem sovoznikovem sedežu, da delujejo vsi varnostni pasovi … Se ob vžigu avtomobila pravilno prižgejo vse lučke na armaturni plošči? (Hkrati preverite, da so vstavljene in delujoče vse varovalke.)

Se vrata in prtljažnik odpirajo tekoče? Je možno voznikov sedež udobno namestiti? Kako se namesti volan? Imate s sedeža dober pregled nad zunanjostjo avtomobila in vam ne bosta  delala težav vzvratna vožnja ali bočno parkiranje?

Kaj se skriva pod pokrovom?
Se zdi motor avtomobila pretirano čist ali izjemno umazan in masten? Se pod avtomobilom najdejo kapljice olja? Ima motor vonj po zažganem olju? Preverite olje – tako nivo kot barvo. Olje je lahko zelo iztrošeno ali pa barve bele kave, kar je ravno tako slab znak.
V kakšnem stanju je akumulator? Je na njem videti korozijo?

Testna vožnja rabljenega avtomobila
Testno vožnjo opravite z njegovim lastnikom na sovoznikovem ali zadnjem sedežu. Pri tem bodite večinoma tiho – gre za psihološki trik, kajti ljudje se ob tišini počutimo nelagodno in lastnik avtomobila bo skušal vzpostaviti pogovor ter bo zato morda povedal o avtu tudi kaj takega, česar sicer ni nameraval.
Od trenutka, ko obrnete ključ, bodite pozorni na to, ali povzroča motor kakšne nenavadne zvoke, ali prihaja do vibracij, in ali se vključi katera od kontrolnih lučk.

Vožnjo začnite počasi, da dobite občutek za avtomobil. Preverite, ali deluje tempomat, ter kako »mehki« so pedali in prestavna ročica ali je prestavljanje gladko (tudi v vzvratno prestavo). Nato na prazni cesti ali še bolje avtocesti pospešite, da vidite, ali je moč avtomobila zadovoljiva. Na avtocesti bodite še bolj  pozorni na nenavadne vibracije – te so pri višji hitrosti pogostejše (prav tako pa tudi takrat, ko stojite na sklopki).
Na običajni cesti ali parkirišču preverite, kako se odziva volan in ali pri zavijanju ni »zraka«. Pri vožnji naravnost večkrat spustite volan in opazujte, ali avto zavije v eno ali drugo smer. Ravno tako preverite, ali pri hitremu ustavljanju drsi naravnost ali zapelje iz smeri, še pomembneje pa je, da zavore delujejo dobro in pedal ne deluje premehko.

Zapeljite čez nižji robnik, manjšo poškodbo v cestišču ali »ležečega policaja«. Kako se avtomobil odziva, ko zapeljete preko? Slišite pri tem kak nenavaden zvok ali se avto zatrese kot žele?

Po testni vožnji rabljenega avtomobila
Če ste si zapisali vse, kar vas je na avtu zmotilo, boste hitro vedeli, ali je to vozilo pametno kupiti ali ne. Nekaterih napak, na primer tresenje volanskega obroča ves čas vožnje, se ne sme spregledati, o nekaterih pa se lahko z voznikom pogovorite – bo odpravil napake on ali je pripravljen spustiti ceno, če jih boste odpravili sami? To seveda še ne pomeni, da boste avto kar kupili – priporočamo vam, da ga pred tem vseeno peljete še na pregled tehnične ustreznosti (kjer bodo izmerili CO2 v izpuhu in podobno) oziroma, da ga peljete na pregled k mehaniku, ki mu zaupate.
Če ste z avtomobilom še vedno zadovoljni, pa ga le vzemite za svojega… Ne pozabite le, da je potrebno vsa opažanja ob nakupu avtomobila zapisati tudi v kupoprodajno pogodbo, da ne boste imeli težav, če se kasneje izkaže, da je z njim kaj narobe.

Comments are closed.
    Rabljena vozila

    Arhiv

    August 2020
    May 2020
    October 2019

Powered by Create your own unique website with customizable templates.